Pokud si s jakýmkoliv případem nevíte rady, neváhejte nás kontaktovat.

Častými pacienty záchranných stanic jsou živočichové, kteří by se o sebe dokázali postarat sami (nebo jejich rodiče). 

Jedná se především o srnčata, mladé zajíce, ptáčata, ježky a naoko přimrzlé labutě.

 

Mladí zajíci a srnčata

Nález osamoceného malého zajíčka nebo srnčete vždy neznamená, že je opuštěný. Matka je na pastvě a vrátí se. Pokud takovéto mládě naleznete, v žádném případě na něj nesahejte. V případě, že v nejbližším okolí naleznete zraněnou či mrtvou matku, zavolejte nám do záchranné stanice.

 

    

 

Ptáčata  

Najdete-li ptáče vypadlé z hnízda, postačí hnízdo najít a dát ho zpět domů. Pokud je ptáče opeřené a hnízdo nenaleznete, stačí jej postavit na vyvýšené místo (např. plot) mimo cesty a rodiče si ho najdou.

 

     

 

Ježci 

Na podzim a ze začátku zimy jsou častými návštěvníky záchranných stanic mláďata ježků. Lidé, co tyto mláďata přivezou, nevědomky napáchají více škody než užitku. Ježčí samice mají každý rok dva vrhy mláďat a ti mladší se tedy často narodí až na konci léta. Do zimy tito ježci stihnout vyrůst a zimu přežijí bez problémů. 

Pokud si při nálezu mláděte nejste jistí, podívejte se na Ježčí kalendář.

 

    

 

Zamrzlé labutě

Někdy se Vám může zdát, že jste na rybníku našli přimrzlou labuť. Tato situace se nestává. Stačí labuť šetrným způsobem vyrušit (např. hodit sněhovou kouli) a uvidíte, že labuť odejde, byť se na první pohled zdála jako přimrzlá.