Příběhy našich stálých pacientů 

a zvířat v zachranné stanici Aves

 

KALOUS UŠATÝ, Asio otus  

 
Jedinci, kteří jsou v současnosti ve stanici mají zraněná křídla. Trvalý handicap jim přivodilo setkání s dráty elektrického vedení nebo s automobilem. 
 
KAVKA OBECNÁ, Corvus monedulasilně ohrožená
 
Tyto naše kavky měly zlomená křídla. Poranění vznikla jejich pohybem ve městě. 
 
KOČKA DIVOKÁ, Felis silvestriskriticky ohrožený druh
  
Tento jedinec je kocour, který se narodil v roce 2013. Jedná se o mládě odchované v přímé péči člověka v ZOO Hluboká nad Vltavou.
 
KRKAVEC VELKÝ, Corvus corax - ohrožený  
 
Tento jedinec je z odchovu v péči člověka, je na něj příliš zvyklý, a proto jej nelze vypustit do přírody. Jmenuje se Karel a je velmi společenský, můžete ho slyšet i mluvit. 

 

MOTÁK POCHOP, Circus aeruginosus

 

Samička motáka pochopa byla od mláděte vychována lidmi. Projevuje se u ní závislost na lidech. Nemá strach z člověka a krmení si vezme i z ruky ošetřovatele. Původní majitel se o ni již nemohl starat, a tak našla domov v záchranné stanici. 

 

 

SOVA PÁLENÁ, Tyto alba - silně ohrožená

 

Sovy utrpěly vážná zranění křídel a jsou trvale handicapovaný. Jsou využívány v rámci záchovného programu na zvýšení stavu sovy pálené ve Středočeském kraji. Pravidelně se nám daří odchovávat mláďata a vypouštět je zpět do přírody.

Na  sovu pálenou přispívají děti ze ZŠ Velvarská Kladno-Švermov.

 

 

POŠTOLKA OBECNÁ Falco tinnunculus

 

Naše poštolky jsou trvale handicapovány. Většinou jde o poraněná křídla při srážce s auty či nárazu do drátů elektrického vedení. Na jaře se do stanice dostávají především jako mláďata. Zde se dokrmí, a pokud je vše v pořádku, tak jsou vypuštěny zpět do přírody. Počty poštolek, které takto projdou stanicí se pohybují v několika desítkách kusů ročně. Mnohá „opuštěná“ mláďata jsou nalezena v blízkosti lidských obydlí, kde poštolky hnízdí. Často by je rodiče nadále krmili, pokud by nebyla odnesena.

 

PUŠTÍK OBECNÝ Strix aluco

 

Většina puštíků, které vídáte v expoziční části jsou dokrmená mláďata nebo handicapy.

 

SOVICE SNĚŽNÁ  Nyctea scandiaca  

 

Dalšími stálými obyvateli stanice jsou dvě sovice sněžné. Jedná se o chovný pár (oba jsou odchováni v zajetí). V minulých letech již vychovali svá mláďata.

 

 

SÝC ROUSNÝ Aegolius funereus - silně ohrožený

 

Jedinci, kteří jsou v současnosti ve stanici jsou z odchovů v péči člověka.

 

SÝČEK OBECNÝ Athene noctua - silně ohrožený  

 

Pár sýčků získala záchranná stanice v roce 2002 ze ZOO Děčín. Na sýčka obecného máme také záchovný program.

 

VÝR VELKÝ  Bubo bubo - ohrožený  

 

Náš výr samec byl nalezen pod dráty elektrického vedení. Nešťastné setkání s lidským výtvorem křižujícím krajinu jej připravilo o část křídla. Samice v druhé voliéře je téměř slepá. 

 

 
 
KRÁLÍK DIVOKÝ Oryctolagus cuniculus  
 
Králík divoký na Kladensku dříve běžně žil. Dnes ho téměř nepotkáte. Proto jsme se rozhodli zkusit je vrátit zpět do volné přírody. 
 
 
LABUŤ VELKÁ  Cygnus olor  
 
Jedná se především o zlomeniny křídel po nárazu do drátů elektrického vedení. Nejvíce labutí je u nás přes zimu. Když přijdou velké mrazy, mohou nastat problémy - vysílení z nedostatku potravy nebo omrzliny nohou či křídel. Takové labutě u nás většinou přečkají zimu a na jaře je vracíme zpět do přírody. 

 

MUFLON Ovis musimon  

Mufloní samička je předloňské mládě, které bylo nalezeno na silnici u Zbraslavi se zlomenou nohou. Tu se podařilo vyléčit. Ve výběhu můžete vidět i mufloního samečka Adama, který je nalezené mládě. Oba jsou příliš zvyklí na člověka a nelze je vrátit do přírody. 

 

NUTRIE ŘÍČNÍ Myocastor coypus  

Nutrie jsou v ČR nepůvodní, tento nalezenec nemůže být vypušten do přírody.

 

Hospodářská zvířata

 

OVCE  OUESSANTSKÁ

Je nejmenší plemeno ovcí na světě. Pochází z ostrova Ouessant ležícího nedaleko západního pobřeží Francie. Dospělá ovce dosahuje hmotnosti kolem 15 kg a vyrůstá do výšky max. 50 cm.

 

HOLANDSKÁ ZAKRSLÁ KOZA

Původem pochází z Afriky, současný název získala až po dovozu do Holandska, kde se stala velice oblíbeným plemenem. Dospělá koza dosahuje hmotnosti do 25kg a dorůstá do výšky 45 cm v kohoutku. Má krátkou, různorodě zbarvenou srst.

SHETLANDSKÝ PONY

Nejmenší avšak velice silné a odolné plemeno koně původem ze Shetlandských ostrovů. Dorůstá do výšky 105 cm v kohoutku a dosahuje hmotnosti kolem 100kg. Pro svou statnou a silnou postavu byl v minulosti využíván především jako tažný a důlní kůň. Náš pony se jmenuje  Magda.

ŠUMAVSKÁ OVCE (Šumavka)  

Původní české plemeno ovce domácí.

 

KOZA HNĚDÁ KRATKOSTRSTÁ

Původní české plemeno kozy domácí.

PŘEŠTICKÉ ČERNOSTRAKATÉ PRASE

Původní české plemeno prasat domácích.

ČESKÁ ZLATÁ KROPENKA

Původní české plemeno slepice domácí.

HNĚDÝ HORSKÝ SKOT